Kupujemy używanego Finna

autor Piotr Mazur

W 2014 roku w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Świata Masters.  Na starcie pojawi się około 250-300 finnistów, wśród nich wielu medalistów Mistrzostwa Świata czy Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich czy Pucharu Ameryki. Marzenie, by ścigać się z najlepszymi jest na wyciagnięcie ręki. Pozostaje jedynie zaopatrzyć się we własny bolid, dotrymować go i do boju!

Na chwilę obecną w Polskim Stowarzyszeniu Regatowym klasy Finn zarejestrowanych jest prawie 50 członków posiadających własny sprzęt. Przez ostatni rok nastąpił bardzo silny rozwój klasy, co doprowadziło do prawie całkowitego wydrenowania z nadającego się do ścigania krajowego rynku. W takiej sytuacji zaopatrzenie się we własną łódkę staje się nie lada wyzwaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom postanowiłem zebrać całą posiadaną przeze mnie wiedzę na ten temat.

Kiedy zapadnie decyzja o zakupie własnego Finna w pierwszym kroku sugeruję zweryfikować bieżące ogłoszenia na polskim rynku. Najlepiej skierować swoje kroki na stronę Stowarzyszenia: www.finnclass.pl. Znajduje się tutaj odpowiedni dział na forum -> giełda. Co jakiś czas koledzy umieszczają ogłoszenia, obecnie jest nawet kilka młodych kadłubów do sprzedania. Ciekawym wątkiem jest dostępny na forum dział giełda -> ogłoszenia net, gdzie użytkownicy zamieszczają znalezione ogłoszenia w sieci.

Kolejną stroną jest http://mazury.info.pl/sprzedam/drobne/ogloszenia.php. Na tej stronie ludzie z całej Polski wrzucają bezpłatnie ogłoszenia dotyczące jachtów na sprzedaż. Co jakiś czas trafiają się i Finny. Dodatkowo jest to nieocenione źródło ogłoszeń używanych przyczep podłodziowych.

Pozostając na polskim rynku warto na bieżąco śledzić również portale sprzedaży sprzętu żeglarskiego oraz popularne portale aukcyjne jak www.allegro.pl oraz www.tablica.pl. Zawsze znajdzie się 2-3 łódki klasy Finn, natomiast z doświadczenia wiem, że nie jet to sprzęt topowy, a raczej łódki z lat 80-ych lub 90-ych.

Jeśli poszukiwania na polskim rynku okazały się mało skuteczne, warto zajrzeć do naszych sąsiadów. Na stronie www.finnwelle.de -> Second Hand -> Biete znajduje się największa giełda sprzętu Finna w internecie. Ogłoszenia na tym forum zamieszczają równiez Węgrzy, Czesi, Austriacy i...Polacy.

Mniej ofert używanego sprzętu znajduje się na stronach związków klasy Finn pozostałych krajów, natomiast warto równiez tam zaglądać co jakiś czas. Poniżej przygotowane przeze mnie zestawienie:
http://www.finn-france.fr/ANNONCES/pageannonces.html
http://www.classefinn.it/ - Mercatino
http://www.finnuk.org.uk/forum
http://www.finn.ch/index.php/inserate
http://www.finnjolle.se/advertises/ShowAdvertises.php
http://finnjolle.dk/second-hand/
http://www.finnclass.at/Inserate.html
http://www.finn-sailing.be/ - Forum

Polecam również skorzystać ze stron producentów jachtów. Finny w Europie produkują firmy Devoti, Pata oraz Blueblue. Polecam zwrócić się do producentów z zapytaniem o bieżącą ofertę jachtów używanych:
http://www.blueblue.pl
http://www.devotisailing.com
http://www.patafinn.hu

Nie mając zbyt wiele doświadczenia z klasą Finn, lub szukając dobrych łodzi w dobrej cenie, warto skorzystać z oferty przygtowanej przez Holendra Jana van der Horsta.
www.hit-masts.nl
Jego dobra reputacja jest znana na całym świecie, bo często Amerykanie, Australijczycy, Rosjanie  itd. kupuja  u niego z pełnym zaufaniem łodzie na podstawie zaledwie kilku zdjęć i opisu. Z pomocą w kontaktach z Janem przychodzi mieszkający od wielu lat w Holandii Robert Śledziewski, wspomagający na zasadzie koleżeńskiej Polaków szukających sprzętu zagranicą. Robert zawsze chętnie pomoże i doradzi w stosownym i bezpiecznym zakupie. Można się z nim skontaktować mailowo: info@yci.nl.

Zakup odpowiedniej łódki jest niezmiernie kluczowy, gdyż w bardzo dużym stopniu będzie wpływał na zadowolenie z pływania na Finnie. Wspomniany powyżej kolega Robert Śledziewski przypomina, iż najważniejszy jest stan techniczny łódki, a nie rok produkcji. Często lepiej kupić starszą łódkę w bardzo dobrym stanie, niż kilka lat mlodszą, ale zaniedbaną, z widocznymi uszkodzeniami. Lepiej też wydać więcej pieniędzy na łódź zgodą z bieżącym standardem, niż kombinować z modelami dawno już nieużywanymi w zawodach na światowym poziomie. W przypadku wątpliwości, czy potrzeby uzyskania porady, zawsze można się zwrócić o pomoc do kolegów z Polskiego Stowarzyszenia Regatowego klasy Finn. Zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Jeśli zakup Finna to zbyt droga inwestycja w przypadku chęci udziału jedynie w Mistrzostwach Świata Masters, warto rozważyć mozliwość wyczarterowania łódki na tę jedną imprezę. Informację odnośnie możliwości wyczarterowania sprzetu z odpowiednim wyprzedzeniem przedstawi na swojej stronie organizator Mistrzost Świata Masters.

Piotr Mazur