Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Masters 2013,
Sopot 09-11 Sierpnia 2013

Organizator: SKŻ ENERGO Hestia Sopot
Miesce regat: Zatoka Gdańska

2013 Polish Finn Masters Championship,
Sopot Poland, 09-11 August 2013

The Organizing Authority: SKŻ ERGO Hestia Sopot
The venue: Gdansk Bay

Link do strony organizatora / Web page of organizing authority - niedziela

Zdjęcia na stronie organizatora - uwaga, wymagana obsługa flash

Mieczysław Popłonyk POL216, Mistrzem Polski Masters 2013 w klasie Finn

Relacja z regat przygotowana przez organizatora

Finn to najstarsza królewska klasa olimpijska, którą reprezentują jednoosobowe łodzie mieczowe. Bardzo wymagające pod względem fizycznym jednostki, przeznaczone są dla osób ważących powyżej 90 kilogramów. Stanowią wyzwanie bez względu na wiek. Bo na tej łódce każdy jest zdany na samego siebie.

Od 9 do 11 sierpnia, na sopockim akwenie rozegrały się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Finn Masters. Kapitanowie walczyli w zróżnicowanych kategoriach wiekowych- Open, Masters (do 40 roku życia), Grand Masters (do 50 roku życia) i Legend (powyżej 70 roku życia). Do rywalizacji przystąpiło 22 zawodników z Polski, Litwy i Niemiec. Najmłodszy z żeglarzy miał 17, a najstarszy 71 lat. Jak mówią Mastersi, regaty przeprowadzono przy " lekko ekstremalnych i wymagających warunkach pogodowych".

Pierwszego dnia, wiatr wiejący około 10 węzłów umożliwił przeprowadzenie 3 wyścigów. Sobotnie warunki atmosferyczne nie pozwoliły żeglarzom na wystartowanie, co zrekompensowały 3 biegi zorganizowane niedzielnego poranka. Dzięki zmiennemu, szkwalistemu wiatrowi, mogliśmy podziwiać 6 biegów- oraz być uczestnikami wspaniałego spotkania pasjonatów sportu, których od wielu lat łączy miłość do żeglarstwa.

I tak, najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji ogólnej został Jeremi Zimny z WKŻ Wolsztyn (5 pkt). W kategorii Masters zwyciężył Mieczysław Popłonyk z AZS Poznań (17 pkt) i tym samym właśnie do Kapitana Popłonyka trafił tytuł Mistrza Polski. Wśród zawodników walczących w kategorii Grand Masters, a więc od 50 roku życia, najlepszą formę zaprezentował Bogusław Nowakowski. A jeśli chodzi o legendy żeglarstwa, zwyciężył Niemiec, Freidrich Muller, który wyprzedził swojego rywala- prezesa polskiej klasy Finn, Jana Okulicza. Należy dodać, że Friedrich Muller w tym roku (2013) zdobył tytuł Mistrza Świata w grupie Legends podczas Mistrzostw Świata Masters w La Rochelle Francja.

"Ruch Masterów rozwija się dynamicznie. W ostatnich Mistrzostwach Świata startowało około 300 jachtów, a za rok spodziewamy się w SKŻ Ergo Hestia Sopot podobnej liczby zawodników z początkiem czerwca. Warto pamiętać, że medale w tej olimpijskiej klasie zdobywał Mateusz Kusznierewicz, a jeden z lepszych polskich Finnistów, Piotr Kula, reprezentował Polskę w Londynie"- mówił Jan Okulicz.

Justyna Jaranowska

Relacja Friedricha Mullera GER 146 z regat MPMasters w Sopocie zamieszczona na stronie http://www.finnwelle.de/. Skrót i tłumaczenie Bogusław Nowakowski

 Friedrich jest aktualnym Mistrzem Świata Masters w grupie Legend. Wspólnie z Żoną odwiedzili Polskę, a Friedrich brał udział w naszych regatach. Po powrocie napisał miłą, obszerną notatkę ze swojej wycieczki i startu, przygotowując swoich kolegów na podróż do Polski na regaty.
Wspomina o dłuższej rozmowie, którą odbył z Janem w La Rochelle, będącej zaproszeniem na regaty w Polsce. Komentuje swoją 1000 km podróż jako bezproblemową, załączając techniczne obserwacje, co do konkretnych tras i czasu przejazdów, z uwzględnieniem odpowiednich ograniczeń szybkości. Bardzo dobrze wyraża się o Sopocie jako kurorcie, polskich cenach i wygodzie hotelowej rezerwacji oraz pobytu. Chwali gościnne przyjęcie w SKŻcie i zaplecze jakie jest wokół do dyspozycji. Pisze o naszej imprezie, w której startowało 22 finnistów (łącznie z młodymi uczestnikami), by zobrazować stan sportowej floty. Z uśmiechem zauważa, jak rodzina Okuliczów jest zaangażowana w życie naszej klasy, gdzie Ewa, kiedyś aktywna zawodniczka 470-tki, aktualnie kompetentnie nam sędziuje, a Michał aspiruje do startu w Rio. Dzięki Janowi i jego Żonie, wspaniale wspomina koncert organowy w Oliwie i zwiedzanie starego miasta w Gdańsku. Sobotni grill, wg Friedricha, był bardzo dobrym potwierdzeniem legendarnej polskiej gościnności, na którym wśród dobrych mięs i kiełbasy, „piwo lało się strumieniami”. Swoich polskich przyjaciół określa jako dobrych żeglarzy, pomimo, że w większości nie dysponują nowym sprzętem. Swoją wizytę bardzo miło posumował: „Przeżyłem wiele miłych chwil, spotkałem finnistów - żeglarzy, a zostawiłem finnistów - przyjaciół”.

Tekst oryginalny: http://www.finnwelle.de/regatten_detailansicht.html?&no_cache=1&tx_clregatta_pi1%5BshowUid%5D=236

 

Zwycięzcy w kategorii OPEN

Dzień trzeci - niedziela 11.08.2013

Wyniki regat

Drugi dzień regat - sobota 10.08.2013

Dzień drugi - sobota. Brak wiatru. Wyścigi na dzisiaj odwołane. Jutro niedziela, trzeci dzień regat. Pierwszy wyścig zaplanowany na godzinę 10.00 (jedna godzina przed planowanym terminem). Jeszcze dzisiaj organizatorzy przygotowali wspólne spotkanie przy grillu dla zawodników. Początek 19.00

Pierwszy dzień regat - piątek 9.08.2013

W pierwszym dniu Mistrzostw Polski Mastersów w Sopocie rozegrano trzy wyścigi. Każdy z nich w zmiennym wietrze zarówno pod względem prędkości jak i kierunku. Wietrze wiejącym z kierunku 290 -300 stopni ale to tylko na linii startu. Na trasie zmiany kierunku były tak duże że flota dzieliła się na grupy z których jedna zyskiwała na zmianie będąc po właściwej stronie trasy a druga traciła. Ale która strona trasy była korzystniejsza? W każdej halsówce inna. Siła wiatru od mocnych podmuchów do praktycznie zera z niektórych miejscach. I w tak trudnych warunkach najlepiej radzili sobie: nasz junior Jeremi Zimny oraz Mieczysław Popłonyk i Marek Jarocki dwaj młodzi Mastersi, którzy dotarli ze swoimi Finnami prosto z klasy OKD. Kolejni na liście: Bogusław Nowakowski broniący tytułu Mistrza Polski Masters - czwarte miejsce po pierwszym dniu oraz Mateusz Kobyliński - zawodnik SKŻ Sopot. Miejsca 6 i 7 zajmują Piotr Mazur i Piotr Pajor - zawodnicy KS Spójnia Warszawa. Na miejscu 8 - Jarosław Kula, którego witamy w naszym stowarzyszeniu ponieważ został 'świeżo upieczonym' członkiem PSRKF. Dziewiąty: Włodzimierz Radwaniecki SKŻ Sopot, dziesiąty Jacek Bińkowski ze Spójni przed szefem niemieckich Mastersów - Friedrichem Mullerem. Na miejscu jedenastym po raz pierwszy startujący w MPM Juliusz Reichelt, kolejne miejsce zajął Litwin - Rytis Bagdziunas przed Tomkiem Mikulskim i Darkiem Czapskim. Na miejscu 16-tym Jan Okulicz a za nim kolejne miejsca zajmują Marek Krause, który wycofał się z drugiego wyścigu po złamaniu masztu, Kuba Reszke Spójnia, Jan Kominek na swoim Finnclassic. Za nim Marek Kubat i Sławek Kielnar obaj debiutującyw MPM chociaż jeszcze nie Mastersi pod względem wieku. Sławek Wójciński z powodu kontuzji kolana nie startował w pierwszym dniu regat.

W sobotę mniejszy wiatr niż w piątek. Prawdopodobnie odbędą się dwa wyścigi.

Lista startujących

 

Skład sędziowski


Koledzy,
aby ułatwić zgłoszenia do regat przypominamy, iż do 1 sierpnia 2013 obowiązują wczesne zgłoszenia do regat, dzięki którym wpisowe wynosi 100 złotych. Po tym terminie wpisowe wynosi 150 złotych.

Aby wykonać wstępne zgłoszenie należy do dnia 1 sierpnia przesłać na adres:
info@skz.sopot.pl
wniosek z dodatku B (4 strona) zawiadomienia o regatach dostępnego tutaj:
http://www.finnclass.pl/Download/MPM2013/nor_finn_masters_2013_zmieniona.pdf

Opłaty za wpisowe dokonuje się podczas zgłoszenia do regat w czwartek wieczorem lub w piątek rano (8-9 sierpnień) w SKŻ Sopot.

Jesli chodzi o noclegi, wystąpilismy z zapytaniem do UKS Navigo (klub po sąsiedzku) czy mozna u nich rozstawić namioty.
Jest taka możliwość, w cenie 20 złotych/osobę za nocleg na polu namiotowym.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt zwrotny na maila:

pietrmazur@gmail.com

przygotujemy listę chętnych do skorzystania z tej opcji i przedstawimy UKS Navigo, żeby zawczasu wiedzieli, ilu z nas się tam mogą spodziewać.


Zawiadomienie o regatach (Zmieniona) / Notice of Race (Amendment): link

Na rok przed mistrzostwami Świata w Sopocie, na wodach zatoki Gdańskiej odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Masters 2013. Organizatorem regat jest Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot.

Najważniejsze adresy dotyczące regat:

Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot
81-731 Sopot
ul. Hestii 3

Biuro / Office
tel +48 58 555-72-00
fax +48 58 555-72-01
skz_sopot@wp.pl

Komandor / Commodore
tel +48 58 555-72-02
komandor@skz.sopot.pl

Hotel
tel +48 58 555-72-03
fax +48 58 555-72-04
hotel@skz.sopot.pl

Organizacja zawodów sportowych
info@skz.sopot.pl

Restauracja / Restaurant
tel +48 58 555-72-25
fax +48 58 555-72-24
mesarestaurant@wp.pl

Miasto Sopot - oficjalna strona internetowa